אומנויות לחימה ותהליך קבלת החלטות

אומנויות לחימה ותהליך קבלת החלטות

Rate this post

במחקר שנערך ע"י אלישבע לתואר MA בפסיכולוגיה שנושאו היה " השפעת האימון באומניות לחימה על תפקודים קוגניטיביים ומצב נפשי". עולה כי האימון באומנויות לחימה משפר יכולות שכליות כמו קשב וריכוז וקבלת החלטות! המחקר בדק מתאמנים חדשים (עד שנה) מול מתאמנים וותיקים (מעל שלוש שנים) מול מתאמנים זהים בחדרי כושר.

אומנויות לחימה ותהליך קבלת החלטות
אומנויות לחימה ותהליך קבלת החלטות

מתוצאות המחקר עולה כי בקרב המתאמנים באומנויות לחימה הראו הוותיקים קבלת החלטות מדויקת ומהירה יותר, ויכולת קשב גבוהה יותר בהשוואה למתחילים.

אין זה משנה באיזו אומנות לחימה תחליט להתאמן או שאתה מתאמן, זה יכול להיות ג'ודו, קראטה, אגרוף, הגנה עצמית וכל ספורט לחימה אחר.

אנו רואים שספורטאי הלחימה הטובים ביותר הם לא החזקים ביותר ו/או המהירים ביותר….יש משהו אחר בזירה או על המזרון שקורה והוא זה שמייצר את ההבדל בין אחד שמנצח והשני שהפסיד.

לדעתי ההבדל נעוץ ביכולת קבלת ההחלטות, אלה החלטות שמתקבלות במאיות שנייה, לאן לזוז, מתי לבעוט, כיצד לפרש את התנועה של היריב, ניסיון לנבא מה המהלך הבא שלו, לדעת להעריך את המרחק – מאמנים ומדריכים רבים יכניסו את הפרמטרים האלה תחת הגדרת ה – תזמון.

היכולת לתזמן היא למעשה היכולת לקבל החלטות מהירות וטובות!

פרמטרים עיקריים של לוחמים ניתן להעריך ולמדוד, רמת הכושר הגופני על שלל מרכיביה, רמת הכוח והכוח המתפרץ וכו'. פרמטרים אלה מודדים יכולות מוחלטות בין מתחרים ויכולים בסופו של דבר להגדיר את הרמות השונות של הספורטאים ולהכניס אותם לקטגוריות שונות כגון רמה לאומית או בינלאומית!

אך ברגע שהם הוכנסו לקטגוריה שלהם, למעשה אנו יכולים לבטל את המרכיבים המדדים של הכושר והכוח ולמצוא את המשהו האחר הזה שנקרא – יכולת קבלת החלטות!

עכשיו נשאלת השאלה החשובה ביותר – איך מפתחים יכולת קבלת החלטות?

החשיבה הזו יכולה להוביל לסגנון אימון, אם נקבל את נקודת ההנחה הזו, אזי המיקוד שלנו באימון כמדריכים יהיה ספציפי יותר לענף ופחות נתרכז בתרגילים כוח וכושר שאינם קשורים בקשר ישיר לענף. כלומר תהיה חשיבות גבוהה ביותר להמשיך ולתרגל את האתגרים של הענף הספציפי.

נקודה חשובה ממצאי המחקר!

חשוב לי מאוד לציין כי לא רק שממצאי המחקר מעידים על תרומתו הייחודית של האימון באומנויות לחימה לשיפור המרכיבים הקוגניטיביים של קבלת החלטות והקשב המתמשך. הם גם מצביעים על כך כי האימון באמנויות לחימה יכול להוות כלי טיפולי הן באוכלוסיות הסובלות מהפרעות קשב וריכוז והן באוכלוסיות בריאות המבקשות לשפר תפקודים אלה.

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם החברים שלכם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

אני לא כותב הרבה, אבל כשאני כותב...

אלה בדרך כלל המאמרים הכי מקיפים בנושאי אומנויות הלחימה 
רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי: 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?

אשמח שתשאירו את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם