אומנויות לחימה למבוגרים

אומנויות לחימה לבוגרים

אומנויות לחימה למבוגרים – איך מתחילים? 

לאורך השנים נתקלתי בלא מעט שאלות של חבר'ה בוגרים לגבי היכולות שלהם ללמוד ולהתאמן באומנויות לחימה. אני אנסה להעלות את השאלות העיקריות בכל הקשור לבחירת אומנויות לחימה לבוגרים

1 . כיצד לבחור אומנות לחימה?

בבחירת אומנויות לחימה לבוגרים ישנם הרבה מאוד שיקולים, הגישה הרווחת היא שככל שאנו מתבגרים אנו מחפשים פחות אומנויות לחימה אגרסיביות כגון הגנה עצמית, קרב מגע, MMA וכו' ויותר אומנויות לחימה רכות כגון אייקידו, קאפורה וכו'.  בנוסף ישנה חשיבות גבוהה האם הענף הוא תחרותי או לא, המשמעות של זה באה לידי ביטוי בתשומת הלב של המאמן לחניכים שאינם תחרותיים. מה שמוביל אותי לחלק הבא, ישנה חשיבות לחיבור של החניך למורה ולקבוצה, נקודת ההנחה שאימון אמור להיות משהו שאנחנו נהנים ממנו, האווירה במכון חשובה מאוד ולכן ממומלץ להגיע לאימון נסיון.

החלק החשוב ביותר בסעיף הזה הוא – הגדרת המטרה! מה המטרה שלך?

2 . תוך כמה זמן אני ארגיש בשינוי?

שאלה מאוד מורכבת, לחניכים רבים יש מטרות שונות, כושר גופני, הורדת משקל, חיטוב ובסופו של דבר גם יכולות קרביות.  התשובה לשאלה הזו נמצאת בידיים של החניך. אדם שמשקיע ומגיע לכל אימון יקבל תוצאות אחרות מחניך שמגיע פעם בשבוע או שבועיים…אבל לא רק…לעיתים באותו אימון שני אנשים שונים יחוו חוויה אחרת וזה גם תלוי בהם.  יש כאלה שמגיעים ונותנים 100% מעצמם ויש כאלה שרק 80%. בסופו של דבר יהיו זה השלכות.  אבל אני יכול להגיד לאדם הממוצע שניתן לראות שיפור במרכיבי הכושר הגופני תוך חודשיים או שלושה ושיפור ביכולות הקרביות בתקופה שנע בין שנה לשלוש שנים.

3 . נשים, גברים ומה שביניהם

כפי שהבנתם עד עכשיו הכל תלוי, לרוב אין שוב בעיה לערב נשים וגברים באותו קבוצת אימון (למעט משיקולים דתיים). כתבתי בעבר פוסט על כך שלצערי אין נשים רבות בתחום אומנויות הלחימה עקב סיבות שונות ומשונות.
רצ"ב קישור לפוסט – למה אין הרבה נשים באומנויות לחימה 

4 . אני חדש! האם יש קבוצה לחדשים?

בחלק מאומנויות הלחימה יש דרגות, חגורה צהובה עד שחורה + , ברוב המקומות הקבוצות מעורבוות וניתן למצוא חברה וותיקים בעלי דרגה בכירה וחלקם חדשים לגמרי. נדיר למצוא מכונים שיש להם קבוצות לכל חגורה בנפרד. יש בזה יתרון עצום, ככל שאתה חדש יותר ואתה מתאמן עם חניך וותיק יותר, כך האפשרות ללמוד ולהתפתח גבוהה יותר ובנוסף הסכנה להיפצע נמוכה יותר.

5 . פציעות…אפשר להיפצע?

התשובה הפשוטה היא כן. ניתן להיפצע, אנחנו לא חוג שעוסק בתפירה (גם שם ניתן להידקר) או פיסול.  במקום שבו מתרגלים לחימה יש סכנה לפציעה, תפקידו של המאמן לוודא שמצב כזה לא יקרה ותפקידו לעשות הכל כדי לתת לכל אחד ואחת מהחניכים את הכלים להתמודד עם קרבות ברמה שלו.  אך אין לך שום ביטוח ופציעה יכולה לקרות.

6 . יש לי בעיה רפואית – כתף, גב, ברכיים וכו'

בכל מקרה של בעיה רפואית שי להתייעץ עם רופא.  אך יחד עם זאת חשוב לציין שפעילות גופנית מסייעת רבות לשיקום של פציעות, הן ע"י חיזוק שרירים תומכים, גמישות, קואורדינציה וכו'.  בנימה אישית הייתי עושה ככל שיש ביכולתי כדי להתאמן. אנו מאמינים שכל אדם יכול להתאמן ואני מבקשים מכל אחד לעשות כמיטב יכולתו.

7 . אין לי כושר גופני

זה בדיוק כל הקטע של אימון בכלל ואימון באומנויות לחימה בפרט. לשפר את הכושר…גם אדם ללא כושר גופני בכלל, שב 20 השנים האחרונות על הספה והפעילות המרבית שלו הייתה זפזופ בשלט של הטלוויזיה. כושר גופני בונים לאורך זמן ואם תגיע להתאמן ותעשה את הכי טוב שאתה יכול (ללא השוואה לאנשים אחרים או חגורות שחורות או חבר'ה צעירים)…אני יכול להבטיח לך שהכושר הגופני שלך ישתפר פלאים.

8 . הלוואי והייתי יכול להתאמן…אין לי זמן בכלל!

זו הרע החולה הגדולה ביותר.  אדם שלא יכול להרשות לעצמו לפנק את עצמו בשניים או שלושה אימונים שבועיים, לדעתי נמצא בבעיה אמיתית. רבות נכתב על החשיבות העצומה של הפעילות הגופנית בכל גיל…ולמעט מצבים ספציפיים כגון: עבודה חדשה, פתיחת עסק חדש, התחלה של לימודים או מעבר למקום אחר…אין סיבה שאדם לא יוכל להתאמן.

9 . למה מומלץ להתאמן באומנויות לחימה? 

אומנויות לחימה מוגדר כספורט יחידני, ואני משווה אותו לסוגי ספורט יחידניים בניגוד לספורט קבוצתי. אומנויות לחימה זה ספורט שיש בו הרבה מאוד גיוון, הוא אינו מונוטוני, חד גווני…יש בו הרבה תנועה (כמו בריקוד) ולכן הרבה יותר קל להתמיד בו לאורך שנים.

לסיכום:

כל אחד ואחת יכולים להתאמן…תבחרו את מה שאתם אוהבים ותתמידו – התוצאות יגיעו!

בכל שאלה אני זמין 24/7 בנייד 0523-900900

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם החברים שלכם :-)

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

אני לא כותב הרבה, אבל כשאני כותב...

אלה בדרך כלל המאמרים הכי מקיפים בנושאי אומנויות הלחימה 
רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי: