התמדה ונחישות

התמדה סבלנות נחישות ומה שביניהם

התמדה סבלנות נחישות אלה המפתחות שיסייעו לך להתקדם בכל דבר בחיים!

אף פעם אל תעצור עד שהטוב שלך הופך טוב יותר, והטוב יותר שלך הופך לטוב ביותר – פרנק זאפה

בעולם אומנויות הלחימה כמו בכל סוג של ספורט ובכלל בחיים, אחד הערכים העיקריים והחשובים הוא התמדה. מבלי להתמיד לא ניתן להגיע לשום הישג. התרבות השלטת היום היא תרבות האינסטנט שבה המילים הנפוצות ביותר הן: עכשיו, מיד, הרגע, דחוף, מהר…ויחד איתם שולטים גם החוסר סבלנות וסובלנות, הצורך בריגוש מהיר ומיידי, מבלי להשקיע זמן ומחשבה….המילים "חשיבה לזמן ארוך" ו "עקביות" אינן נפוצות בדור הזה וכל אלה מהווים מחסומים לתהליך הלמידה! …וזה קצת עצוב! כדי להצליח אנו זקוקים להתמדה סבלנות נחישות ומה שביניהם נלמד עכשיו.

להתמדה יש אבולוציה שצריך ללמוד ולהכיר:

הכל מתחיל ברצון, רצון כלשהו למשהו, רצון לשינוי…כל אחד ואחת מכם עם הרצונות שלו, האחד רוצה להפחית במשקל, השני לשפר את הכושר הגופני והאחר ללמוד משהו חדש…הרצון הזה מייצר מחשבה, המחשבה הזו מלאת אנרגיה ראשונית…ואז אנו עוברים למעשים וקובעים ש"ממחר מתחילים" הרצון הזה הוא למעשה המוטיבציה הראשונית שדוחפת אותנו קדימה, הוא נותן לנו בוסט חזק מאוד של אנרגיה שממלאת אותנו בהתלהבות והופכת אותנו לחדורי אמונה במטרה… אבל האנרגיה הזו היא זמנית, היא רק כדי שנוכל להתניע את המערכת ואז מתישהו היא נגמרת. מה עושים עכשיו? מאיפה מביאים דלק חדש? איך מתניעים את זה? איפה נמצאת האמונה עכשיו? אותו רצון ואותה מחשבה ראשונית הם למעשה סוג של מוטיבציה וחשוב לדעת שהמוטיבציה להגיע להישגים מותנת בשני גורמים שפועלים עלינו בו זמנית: 1 . הערכת סיכוי ההצלחה שלנו להגיע למטרה? בדרך כלל מתבססת על ניסיון העבר שלנו, על תחושת המסוגלות העצמית וכו'. 2 . מהי מידת החשיבות בעינינו להצלחה זו? אך חשוב להבין שככל שהמטרה שלנו ארוכת טווח או מאתגרת יותר, ככה אנו נצטרך להשתמש בדלק חדש – הנחישות!

כמה מילים על נחישות

הנחישות היא למעשה ההבנה שבאמצעות מאמץ נכון ומדויק נוכל להשיג יותר ואין מגבלה למה שאנו יכולים להשיג! מכאן ניתן להבין שהנחישות היא תהליך, תהליך למידה וככזה היא מכיל בתוכו הצלחות וכישלונות, אכזבות ורגעי אושר, תהליך אומר שזו תנועה, פעם מהירה ופעם איטית אבל אף פעם לא עוצרת. כדי לפתח נחישות, אנחנו צריכים להיות מוכנים לכישלון, לעשות טעויות, ולהתחיל מחדש את השיעור הנלמד כדי לתקן את הטעויות. לתהליך למידה טוב ישנם מספר פרמטרים, בראשון ובראשונה הוא לרוב מורכב מצעדים קטנים, לא ניתן ללמוד כמות עצומה של חומר בזמן קצר ולכן נדרשת סבלנות…ככל שהצעדים קטנים יותר, כך נצליח לרכוש נחישות יציבה יותר.

הפיתוי להפסיק את המאמץ!

הסיבות רבות ומגוונות, חוסר סבלנות, חשיבה לטווח קצר בלבד, שעמום, קשיים ואתגרים אחרים, נגמר הריגוש….בגדול ניתן לחלק את המוטיבציה לפנימית וחיצונית.

איך אנחנו יכולים לסייע לעצמנו להתמיד:

1 . מוטיבציה פנימית – לזכור שמדובר בתהליך שיש לו ירידות ועליות – אבל אסור להפסיק – כל עשייה נחשבת! 2 . לקבוע יעדים ראליים, זו למעשה מוטיבציה חיצונית שניתן לראות אותה. 3 . תמצאו פעילות גופנית שאתם אוהבים – הכי קל להתחבר למשהו שאנו אוהבים. 4 . תקבעו זמנים מוגדרים לאימון. 5 . מוטיבציה חיצונית – תמצאו חבר להתאמן איתו. 6 . לזכור שאנו רצי מרתון ולא ספרינטרים – החיים בכלל הם מרתון! 7 . התמודדות עם עייפות – זו הדילמה בין ההחלטה הקלה להחלטה הנכונה! אחת הסיבות הנפוצות ביותר להפסקת אימונים ו/או אי הגעה לאימונים סדירים. חשוב שתדעו שההפך הוא הנכון, האימון משפר את זרימת הדם, מגביר את הערנות. ותמיד אבל תמיד תזכרו שאתם תרגישו נפלא אחרי – מבטיח לכם באחריות! תחליטו נכון.

ההבדל בין נחישות לעקשנות:

חייבים להבדיל ולהכיר את ההבדל בין שני הדברים: עקשנים מתאפיינים בשני דברים, האחד תהליך למידה איטי מידי ו/או יקר מידי…והשני לעיתים הם לא אוהבים לקבל סיוע מאדם אחר. לעומת הנחושים, מבינים שחשוב להיות פתוח ללמידה ולכן הם מסוגלים לקבל דעה ו/או רעיון אחר שיכול לסייע להם להתקדם לעבר המטרה שלהם.

יש לנו אחריות כהורים, כמדריכים וכמאמנים ללמד את ערך ההתמדה

הדבר החשוב ביותר שאנו צריכים ללמד את חניכינו הוא מסוגלות עצמית, לגרום לו לקשר בין התנהגות מסוימות לתוצאות ולגרום לו להאמין ביכולותיו לבצע משימות. המסוגלות העצמית היא מרכיב חיוני ומהותי ביכולת לפתח נחישות…ונחישות מפתחת יכולת התמדה לאורך זמן…כדי ליצור שינוי! המנטרה שהורים ומאמנים צריכים לומר ולחנך לפיה היא – התמדה סבלנות נחישות בהצלחה

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם החברים שלכם :-)

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

אני לא כותב הרבה, אבל כשאני כותב...

אלה בדרך כלל המאמרים הכי מקיפים בנושאי אומנויות הלחימה 
רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי: