חשיבות שפת הגוף בהגנה עצמית

חשיבות שפת הגוף בהגנה עצמית

Rate this post

לכל עימות (למעט חבלני) יש גינוני טקס והוא מורכב ממספר שלבים:
זה מתחיל בקשר עין עוין, עובר לקללות, לאחר מכן מתחיל מגע ברמות שונות של דחיפות וכו' ובסוף מגיע השלב של העימות הפיזי!

לרוב בכל אחד מהשלבים, למעט האחרון, ניתן ליצור מצב של הימנעות מאלימות ו/או להסתייע בידי אנשים אחרים למנוע הסלמה של המצב ו/או לנסות פשוט לברוח מהסיטואציה. הבנת חשיבות שפת הגוף בהגנה עצמית היא קריטית והיא יכולה לסייע לכם רבות להימנע מעימות פיזי. 

שפת גוף היא צורת התקשרות לא מילולית להבעת והעברת מסרים על ידי שימוש בתנועות, תנוחות, והבעות פנים.

שמירה על מרחב אישי:

ראשית על פי שפת הגוף, אחד הדברים החשובים ביותר לשמור ולכבד הוא המרחב האישי.
המרחב האישי הוא הטווח שבו האדם שמולנו אינו מרגיש מאוים, במקרה של תקיפה אלימה יש לזה משמעות כפולה ומכופלת, ראשית חדירה למרחב האישי של מישהו יכולה באופן אוטומטי להפוך אותו לאלים ואגרסיבי יותר והמשמעות השנייה היא שאני חייב לשמור על המרחב האישי על מנת שברגע של הסלמה תהיה לי את היכולת להגיב.

הבעות פנים: עיניים

גם פה ישנן מספר הבעות שיכולות להעביר מסר מאוד ברור לגבי מה אנחנו מתכננים או רוצים לעשות.  בשני צידי הקשת יש מצד אחד את השפלת העיניים שמביעות כניעה, פחד וכו' ומצד הקיצוני השני יש את המבט שנקרא קשר עין ישיר וממושך, זועם כאשר העיניים מכווצות, שמנסות לחדור את האדם שנמצא מולנו.

כל אחד ממבטי העיניים הקיצוניים (פחד או שתלטנות) יכולים לייצר גם הם שני מצבי קיצון.
מבט מושפל וכנוע יכול לגרום לשתי תגובות, הראשונה שהתוקף יבין שהוא שולט בסיטואציה ויחליט להפסיק את הריב ומצד שני אותו מבט יכול לעורר את יצר ההתקפה (כי הוא מבין שהוא חזק) להמשיך ותקוף!

ומבט עיניים תקיף, ישיר וממושך…עלול לגרום ליריב לנסות לתקוף חזק יותר או לסגת מהסיטואציה.
אנחנו צריכים למצוא את עמק השווה ולהתאים את זה לסיטואציה ולהיות מספיק רגישים ולדעת מתי ומה אנחנו מעוררים בצד השני, אך מצד שני אל תסיר את העיניים שלך מהתוקף.

שפת גוף: עמידה, מיקום הידיים ותנועה

מיקום הידיים – כאשר מתחיל להתפתח עימות פיזי, ישנה חשיבות עצומה למיקום הידיים, הן בטח שלא אמורות להיות משולבות, או בכיסים או מאחורי הגוף.
הידיים צריכות להיות זמינות לבלימה, חסימה או התקפה…אבל לפני שזה קורה, הן צריכות להעביר מסר ניטרלי, לא אגרופים קפוצים שמזמינים התקפה, אלה ידיים פתוחות (דומה מאוד לתמרור עצור) והמיקום שלהם צריך להיות באזור החזה, כך במידה והתוקף יורה אגרופים, יש לי את היכולת להגן על הראש ולהוציא התקפה.

עמידה:

עמידה פנים אל פנים יוצרת תחושת עימות, עמידה 'קרבית' יוצרת תחושת עימות, עמידה רחוקה מידי מעבירה תחושה של פחדנות וגם לא מאפשרת להגיב מהר.
עמידה זקופה מול עמידה שפופה לכל אחת מהן מסר אחר וגם כאן בהתאם לסיטואציה אני צריך לבחור איזה מסר אני רוצה להעביר.

טון דיבור ואיכות השפה

"בוא נראה אם אתה גבר…" בוא לפה יא בן של…" האם אני צועק או מדבר בשקט? האם אני אשתמש בשפה שמכבה את השריפה או שאני אדליק אותה עוד יותר? האם הקול שלי רועד או יציב?
חשוב להשתמש בשפה שמרגיעה את הרוחות הסוערות, ניתן לבקש סליחה, ניתן להגיד לצד השני שאתה לא רוצה עימות, לבקש להרגיע את המצב. להגיד שאתה מבקש ללכת מבלי לריב. לעשות כל מה שצריך כדי להימנע ולא להגיע לנקודת אל חזור.

סיכום:

חשיבות שפת הגוף בהגנה עצמית היא רבה מאוד! מטרת העל שלכם היא להימנע מעימות פיזי.  כולם יודעים איך העימות מתחיל ואף אחד לא יודע איך הוא נגמר…זו יכולה להיות פציעה חמור ואף מוות ולעיתים הצלקות הנפשיות שנשארות בעקבות עימות כזה נשארות אתנו כל החיים. הנושא עדין, מורכב ויש לו חשיבות רבה.  מציאת האיזון בכל סיטואציה היא חשובה מאוד והיא זו שתאפשר לכם למנוע את התקרית האלימה ולחזור הביתה בשלום.

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם החברים שלכם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

אני לא כותב הרבה, אבל כשאני כותב...

אלה בדרך כלל המאמרים הכי מקיפים בנושאי אומנויות הלחימה 
רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי: 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?

אשמח שתשאירו את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם