אומנויות לחימה והפרעות קשב וריכוז

אומנויות לחימה והפרעות קשב וריכוז

Rate this post

מדריך אומנויות לחימה הוא מורה ומחנך אשר מהווה מצפן ונשאר לעיתים עם החניך הרבה מאוד שנים (גם כאשר המורים בבית הספר מתחלפים). באפשרותו של המדריך ליצור התנסויות במגוון רחב של ערוצים, שכל אחד מהם יכול לסייע לחניך בצורה משמעותית לחוות חוויות חיוביות ובאמצעותם לשבור את המעגל השלילי ולצאת לדרך חדשה במספר דרכים:

1 . משמעות הפעילות הגופנית על בעלי לקות קשב וריכוז

הפעילות הגופנית אמורה להיות לפחות במשך 10 דקות ובעצימות בינונית עד גבוהה על מנת שנוכל להתחיל לראות תוצאות. היא משפיעה על עוצמת זרימת הדם ומתחילה להפעיל ולאזן את ההורמונים המשמעותית האחראים על הקשב והריכוז ומהווה מרכיב עיקרי בהרחבת טווח הקשב. מה שבסופו של דבר מאפשרות לילד לחוות פעילות שבה הוא יכול לקבל תגובות חיוביות.

2 . התנסות חברתית ורכישת כישורים חברתיים

הקבוצה מספקת הזדמנות להתאמן במגוון מיומנויות חברתיות.  החל מלהמתין לתורך בעת משחק או כל פעילות אחרת, להישמע לכללים וגבולות, ללמוד איך לבקש עזרה, לדעת לחלוק עם אחרים. יש לפרק את המיומנויות השונות למרכיבים ולפרטי פרטים ולוודא שהילד מתערה בחברה ואינו הולך לאיבוד. ניתן בשלב זה גם לתת לחניך מטלות שונות במכון כדי לסייע לו להתערות וליצור קשרים חדשים.

3 . התנסות מוטורית

ישנן לא מעט מערכות גוף שעלולות להוביל לקשיי קשב וריכוז: קואורדינציה, מוטוריקה גסה ועדינה, שיווי משקל ומערכת נשימה. כל אלה מטופלים ע"י אומנויות ע"י מגוון טכניקות החל מקאטות, משחקי קרב, תרגילי נשימה, תרגילי הצלבה וחציית קו האמצע של הגוף. ישנה חשיבות ללמד את התרגילים השונים במגוון רחב של חושים תוך דגש על, ראיה, שמיעה ותחושה ובאמצעות חזרה רבה על התרגילים נוכל ליצור מסלולים עצביים ו/או לעבות מסלולים קיימים שנוצרים במוח.

4 . מסייע לטיפול בהתמצאות במרחב והזמן

ע"י יצירת כללים ברורים ומדויקים והגדרת חניך בכיר אשר יסייע להם רבות בהתאקלמות בסביבה החדשה, הבנת הכללים הלא כתובים והבנת הקוד של המכון. וככל שההתאקלמות תהיה טובה ומהירה יותר כך חוויות ההצלחה תהיה משמעותית יותר.

5 . לאפשר לאינטליגנציה נוספת של הילד לבוא לידי ביטוי

לעיתים האינטליגנציה גופנית ותנועתית אינה מגיעה לידי ביטוי מקסימלי בבית הספר. האינטליגנציה הזו אחראית ליכולת לשלוט בתנועות הגוף כולו במיומנות על מנת לבצע פעולות שונות. יכולת זו כוללת שליטה בגוף ובאבריו, רגישות לשפת הגוף ולטיפול מיומן בחפצים בעזרת אברי הגוף. היא באה לידי ביטוי בגוון רחב מאוד של פעולות, החל ממשחקים, דרך תרגילים, קרבות וכו'.

6 . טיפול במאפיינים של האימפולסיביות והאגרסיביות

המדריך מעניק לחניכים כלים כיצד להתנהג על המזרון ולאחר מכן הוא מלמד אותם כיצד לקחת את זה לזירות נוספות בחיים שלהם.  הדברים העיקריים שנלמדים הם משמעת עצמית, דחיית סיפוקים, כבוד לסמכות ולחוקים. לדעת להתמודד עם התסכול וכיצד אני מסייע לו למנף את זה ללמידה של שליטה בתסכול. תהליך למידה זה מתבצע ע"י מתן הזדמנויות רבות הן ע"י המדריך והן ע"י הקבוצה, חשוב לציין שהקבוצה במקרה הזה נותנת כוח נוספת ע"י עידוד ותמיכה – אלה הם חלק מהערכים של קבוצה.

לסיכום – אומנויות לחימה והפרעות קשב וריכוז

השליחות שלנו כמדריכי אומניות לחימה היא ללמד את הילד דפוסי התנהגות נאותים בסביבות שונות. ביכולתנו לתת לו את כל הכלים לשפר את המיומנויות האלה ולאמן אותו להצלחה!

כפי שהזכרתי אחת התובנות המשמעותיות עבורי הייתה כי ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז אשר סובלים מדחייה חברתית, שבאה לידי ביטוי בכך שמציקים להם ראשונים ובוחרים בהם אחרונים ודחייה חברתית היא קשה מנשוא. ביכולתנו כמדריכי אומנויות לחימה לסייע לעצור את הסחרור כלפי מטה ולסייע להם להפוך את הקערה על פיה ולגרום לסחרור כלפי מעלה ע"י מתן כלים, הרחבת המיומנויות והקשרים החברתיים שלהם.

עומדים לרשותנו כלים רבים, שכל אחד מהם עוסק בתחום אחד ורובם שזורים זה בתוך זה. הבסיס של הכל תלוי ביכולתו של המדריך לגרום לחניכו לאהוב את אומנויות הלחימה, ובכך גורם לחניך לעשות את הדבר החשוב ביותר והוא התמדה והגעה לאימונים באופן סדיר. חניך שיתמיד, בשילוב אימון הפיזי אינטנסיבי שמלמד שליטה עצמית, התמודדות עם פחדים וכישלונות, השינוי הרגשי והנפשי  שמגיעים מהצלחות לאורך הדרך, בשילוב של מסגרת תומכת, קפדנית ובעלת ערכים גבוהים מהווה תשתית איכותית לטיפול בבעלי הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות.

אומנויות לחימה והפרעות קשב וריכוז – זה שילוב מנצח!

פוסט זה הוא חלק מעבודת הגמר שהוגשה בסיום הלימודים של מדריכים לאמנויות לחימה טיפוליות לבעלי הפרעות קשב וריכוז שנערך במכללה האקדמית בוינגייט בראשותו של ד"ר אבי קלאו .

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם החברים שלכם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

אני לא כותב הרבה, אבל כשאני כותב...

אלה בדרך כלל המאמרים הכי מקיפים בנושאי אומנויות הלחימה 
רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי: 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?

אשמח שתשאירו את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם