משחקים שעושים כיף לילדים

Rate this post

שילוב משחקים באומנויות לחימה 

משחקים שעושים כיף לילדים, הם חלק חשוב ביותר באימון של קבוצות ילדים, יש להם חשיבות רבה בשבירת שגרה, ביכולת ללכד את החניכים, בייצור מוטיבציה והם מסייעים בשיפור הכושר ובאופן כללים מייצרים אנרגיה מעולה באימון.

לכל משחק יש רציונאל, חלקם בנויים ברמות קושי שונות ומתאימים לקבוצות או ליחידים.

משחקים שעושים כיף לילדים ניתן לחלק למספר קטגוריות:

משחקים קבוצתיים:

1 . זנבות – קושרים זנב על החגורה מאחורה כל המשתתפים מנסים להוציא את הזנב של חבריהם לקבוצה. הזוכה הוא זה שיש לו הכי הרבה זנבות ביד.

2 . הנחש בא – תלמיד אחד עומד במרכז מעגל ומסתובב עם החגורה בידו. כל יתר התלמידים צריכים לקפוץ מעל החגורה.

3 . כיסאות או חישוקים מוסיקליים – מטרת המשחק: להתיישב על כסא או לעמוד בתוך חישוק. מהלך: בחר מספר חניכים, ושים כסאות או חישוקים כמספר החניכים שבחרת פחות אחד במרכז המעגל. אמור לחניכים להסתובב סביב הכיסאות וכאשר ישמע צליל מוסכם (מחיאת כף או הפסקת מוסיקת רקע) עליהם להתיישב על הכיסאות. החניך שנותר ללא כסא יוצא מהמשחק. הורד כסא או חישוק אחד והמשך את המשחק עם שאר החניכים. המנצח במשחק הוא האחרון שנשאר עם כסא.

4 . פצצות (מחניים) – מחלקים את החניכים לשתי קבוצות והם אמורים לפגוע עם כדור בקבוצה השנייה ובכל לפסול להם משתתף.

5 . תופסת עכברים – אחד רץ ותופס את יתר המשתתפים כאשר התופס נוגע באחד המשתתפים, על הנתפס לעמוד בעמידת מוצא יתר המשתתפים יכולים להציל אותו כאשר הם זוחלים בין רגליו.

6 . עכבר וחתול – החתול עומד מול שורה ישרה וצמודה של חברי הקבוצה. והעכבר עומד מאחורי הקבוצה. על החתול לתפוס את העכבר  על השורה להתנגד ולמנוע מבעדו להגיע אל העכבר המשחק מתנהל תוך כדי תנועה רציפה והעכבר כמובן משנה את מקומו ובורח. ניתן לשחק גם במצב שהעכבר בתוך מעגל והחתול מנסה לפרוץ אותו.

7 . איקס עיגול – החניכים מסתדרים בקצה אחד של המכון בשתי קבוצות ובקצה השני מכינים טבלת איקס עיגול (ניתן לעשות את הטבלה עם איזולירבנד או חגורות). נותנים לכל קבוצה שלוש הפריטים מאותו צבע. וכל אחד בתורו צריך לרוץ ולמקם את הפריט בטבלה עד שמנצחים.

8 . תופסת שורות – אחד מבין חברי הקבוצה הינו התופס, יתר חברי הקבוצה מתחמקים ממנו, ברגע שהתופס תפס אחד מחבריו, עליהם לתת ידיים ולתפוס יחד הלאה )כל אחד מהם יכול לתפוס רק בידו החופשית. כך ממשיכים במשחק עד שכולם הופכים לשורה אחת של תופסים.

9 . תופסת אינדיאנים – ילד אחד תופס: מותר לו לזחול על הבטן בלבד, שאר הילדים בורחים בריצה על הברכיים בלבד. נגיעה בילד אחר הופכת אותו לתופס נוסף, עד שכולם הופכים לתופסים. מונע את הריצה שלהם וההתנגשויות.

10 . הקטרים באים – מטרת המשחק: לא להיתפס. מהלך: העמד את כל החניכים פרט לחניך אחד בשורה, ובמרחק 20 מטר העמד חניך. על החניך לצעוק: הקטרים באים! ולרוץ לכיוון החניכים. מי שהוא תופס בדרך הופך להיות "קטר" יחד איתו. אסור, לא לחניכים ולא לתופס, לחזור אחורה.

11 . תפסוני – מטרת המשחק: לתפוס ולא להיתפס. מהלך: חלק את החניכים לשתי קבוצות והעמד אותן אחת מול השניה בשתי שורות. בחר מתנדב מאחת הקבוצות שייגש לקבוצה היריבה. על כל חברי הקבוצה היריבה להושיט יד קדימה כלפי המתנדב. המתנדב ניגש לשלושה אנשים שונים מהקבוצה, נותן להם 'כיפים' ואומר: "תיפ", לשני הוא אומר: "סו" ולשלישי: "ני". כאשר הוא אומר זאת עליו לברוח, וזה שקיבל את ה'כיף' האחרון, צריך לרדוף אחריו עד שהוא מגיע חזרה לקבוצתו. אם הספיק להגיע בלי להיתפס אז החניך שרדף אחריו "שבוי" שלו, ואם נתפס– הוא "שבוי" בעצמו. ניתן לשחרר שבויים ע"י החלפה או אם מפסילים את מי שהשבוי אצלו.

12 . גנוב ת'נודלס – חלק את הקבוצה לשתי קבוצות ותן לכל קבוצה 3 יח' נודלס קטנות. המטרה לשמור על הנודלס של הקבוצה ולנסות לחטוף את הנודלס של הקבוצה השנייה. המשחק קצוב בזמן לדוגמא 3 דקות – ובסופו סופרים לאיזו קבוצה יש הכי הרבה נודלסים. אסור לתפוס את הנודלסים ביד, הם חייבים להיות בתוך חישוק.

13 . הוקי נודלס – (לקחת נודלס ארוך ולחתוך לשתיים), כל חלק מהווה מעין מקל הוקי (שאינו יכול לפצוע). תחלק את הקבוצה לשתי תתי קבוצה, לכל תת קבוצה יש שוער (שער משני קונוסים)…משחקים עם כדור קל או כדור טניס.

14 . התמנון: במרכז מגרש עומד "התמנון", משתתף עם כדור, על המשתתפים לעבור מצד אחד של המגרש לצידו השני. התמנון מנסה לפגוע בעוברים בלי לזוז ממקומו, משתתף שנפגע נעמד במקום ונהיה חלק מהתמנון, משימתו לפסול עוברים נוספים עם הכדור. המשתתף האחרון שנשאר – מנצח.

15 . שני כלבים ועצם – שתי קבוצות עומדות בשורות זו מול זו משני צידי מגרש. כל חבר קבוצה מקבל מספר מהמנחה. במרכז המגרש מניחים חפץ כל שהוא. כשהמנחה מכריז על מספר מסוים על המשתתפים שהכריזו את מספרם לרוץ, לתפוס את החפץ ולהביאו למקום בו עמדו. היה והביא מישהו את החפץ אל צידו שלו במגרש המתמודד השני נעשה שבוי שלו, היה וניתפס משתתף עם החפץ, הוא נעשה שבוי של התופס. שבוי משוחרר כשהשובה נעשה שבוי של מישהו מקבוצתו.

 

משחקי יכולת אישית:

1 .שלושה מקלות – מניחים מקלות במרווחים שווים זה מזה, על המשתתפים לעבור אותם כשמותר צעד אחד בין מקל למקל וכמובן אסור לדרוך על המקלות. מרחיקים את המקל האחרון אל תביעת הרגל של כל קופץ בתורו, ומזיזים בהתאם את המקל בניהם. כך שעם כל קופץ הולכים המקלות ומתרחקים זה מזה.

2 .תחרות קפיצה לרוחק- מסמנים קו וכל משתתף על פי התור נעמד על הקו וקופץ הכי רחוק שהוא יכול. המנחה מודד ומסמן. מי שקפץ הכי רחוק מנצח.

 

משחקי זוגות:

משחקים שעושים כיף לילדים – זוגות

1 . קרב סומו – מייצרים זירה ומכניסים לתוכה שני חניכים שאחד מנסה להוציא את השני ע"י דחיפות.

2 . סיף – בני הזוג עומדים על רגל אחת ומנסים לבעוט אחד בשני בעזרת הרגל המורמת. אסור ששתי הרגלים ייגעו ברצפה באותו זמן. ניתן להחליף את הרגל באמצע התרגול.

3 . תרנגולים – בני הזוג משולבי ידיים ועמודים על רגל אחת ודוחפים האחד את השני.

4 . הסוס והרוכב – משחק בזוגות, ילד אחד שוכב על הגב, הילד השני עליו בעמדת מאונט. הילד שלמטה הוא הסוס צריך לזרוק מעליו את הרוכב. הרוכב צריך לעשות כל מאמץ כדי להישאר על גבי הסוס.

 

משחקי כושר:

משחקים שעושים כיף לילדים – כושר

1 . תרגילי גשר למיניהם:

עמודים אחד אחרי השני ברגליים פשוקות, ניתן לתת לחניך לעבור בין הרגליים שלהם… ניתן להעביר כדורים, או לזחול וכו'.  אופציה נוספת – אחד קופץ מעל השני ששוכב ומיד לאחר מכן זוחל תחתיו, כאשר השוכב עולה לגשר.

2 . מרוצים מוגבלים – למשל: מרוץ תוך כדי קפיצה בדלגיות, מרוץ כשהרגליים בשקים או שקיות זבל, מרוץ עם כוס מים, מרוץ עם נר דולק, עם כפית בה ביצה, בקפיצות צפרדע, וכו'.

3 . מרוצי כרכרות – תחרויות ריצה בין זוגות, למשל: מרוץ מריצות בוא מתחרים שני זוגות, כשאחד מכל זוג אוחז ברגלי חברו ורץ איתו כמריצה, מרוץ שק קמח בו אחד מבני הזוג מרים את חברו על גבו וכו'.

4 . מרוצי שליחים – תחרויות ריצה בין קבוצות, כאשר חפץ מועבר בין מתמודד למתמודד, בחירת החפץ, אופן נשיאתו והעברתו היא אשר תיצור את המורכבות והעניין. החפץ יכול להיות כובע ליצן או ספר על הראש, תפוח המועבר מפה לפה, מקל כמו באולימפיאדה וכו'.

 

משחקי חברה עם בלונים

משחקים שעושים כיף לילדים עם בלונים!

1 .סומו בלונים – המשימה היא לפוצץ את הבלון בחיבוק, גב אל גב, ישיבה אחד על השני, ניפוח עד פיצוץ, ניפוח הכי גדול מבלי לפוצץ וכ"ו.

2 .תחרות ריצה –  ניתן לבצע כתחרויות אישיות או שליחים, כשבלון מנופח נמצא בין הרגליים, כשמעבירים בלון מצד לצד בחדר בלי לתפוס אותו, כששניים אמורים להעביר אותו מנקודה לנקודה מבלי לתפוס בו בידיים )מוחזק גב לגב, חזה לחזה ועוד.

3 . פיזור כיפות צבעוניות בצבעים שונים – לתת לכל משתתף או קבוצה צבע של בלון (שמתאים לכיפות)…המטרה לאסוף כמה שיותר כיפות מאותו צבע שהבלון כל הזמן נמצא באויר.

כל מדריך צריך בנק של משחקים שעושים כיף לילדים ולדעת מתי להשתמש בהם בתבונה במהלך האימונים…כי זה כיף לכולם!!

חשוב לי לתת קרדיט לשני אנשים חשובים שמהם למדתי הרבה:

1 . ד"ר אבי קלאו  רכז קורס מדריכי אומנויות לחימה טיפוליות לבעלי הפרעות קשב וריכוז במכללת וינגייט

2 . ארד סקוול הבעלים והמפתח של שיטת ספידאיט

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם החברים שלכם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

אני לא כותב הרבה, אבל כשאני כותב...

אלה בדרך כלל המאמרים הכי מקיפים בנושאי אומנויות הלחימה 
רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי: 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?

אשמח שתשאירו את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם