אחריות המאמן בשמירה על מוטיבציה של מתאמן שלו

8 כללים לשמירה על המוטיבציה של המתאמן שלך

Rate this post

בראש ובראשונה יש למאמן אחריות אישית ליצור קשר משמעותי ובינאישי עם המתאמן שלו. זה הבסיס החשוב ביותר כדי להתחבר למוטיבציות המניעות אותו וגורמות לו להמשיך ולהתאמן.

הקשר בין ספורטאי ומאמן הוא קשר מורכב מאוד, שנוגע במספר מישורים אישיים ורגשיים, המאמן לרוב נתפס כמורה, פסיכולוג ואף לעיתים כאבא ולכן ישנה חשיבות רבה לדוגמא האישית שהוא מהווה ולאחריות שלו לקשר הזה.

שני הדברים החשובים ביותר לקשר הזה הם אמפטיה והכלת המצוקות השונות של המתאמן שלו.

המתאמן חייב לדעת שהמאמן שלו נמצא איתו גם ברגעי ההצלחות וחשוב מזה גם ברגעי הכישלונות בתחרויות או אימונים פחות טובים.

8 כללים לשמירה על המוטיבציה של המתאמן שלך

1 . באחריות המאמן ליצור קשר אישי: הבסיס ליכולת של המאמן להתחבר למוטיבציות המניעות את הספורטאי קשור בראש ובראשונה ביכולת שלו ליצור קשר משמעותי בין אישי עם הספורטאי, ללמוד ולהכיר אותו בצורה הטובה ביותר.

2 . באחריות המאמן ליצור מצב של אהבה שאינה תלויה בתוצאה – אחריות המאמן לקבל את הספורטאי שלו בכל מצב, ניצחון או הפסד, תקופה טובה או פחות טובה, הדגש חייב להיות על הספורטאי ולא על התוצאה. המתאמן צריך לדעת ולהרגיש מספיק בטוח לשתף את המאמן שלו ברגשות, בקשיים ובפחדים שלו ללא חשש ומתוך ידיעה שהמאמן יהיה מסוגל לכבד את דבריו

3 . באחריות המאמן להעביר מסר לספורטאי שטעויות וכישלונות הן חלק מהאימון והתחרויות, מכל אחד מהם ניתן ללמוד רבות, להרים את הראש ולהמשיך קדימה.

4 . המאמן כדמות לחיקוי והזדהות – על המאמן להבין את החשיבות של כלל פעולותיו על הספורטאי, אופן הלבוש שלו, טון הדיבור, התנהגות, שפת גוף וכו'
מאמן שיכול ליצור קשר רגשי משמעותי עם מתאמניו הוא מאמן ראוי – ושהופך להיות דמות לחיקוי והזדהות.
וחשוב לדעת שהספורטאים עשויים לחקות את התנהגות המאמן במישורים שונים של חייהם ובמקומות כגון בית, בית ספר ושאר הפעילויות החברתיות שלהם.

5 . באחריות המאמן ליצור עניין וגיוון באימונים ויותר מכך באחריות המאמן להרגיש את הספורטאים שלו במהלך האימון, מי מגיע לעשות אימון עם 100% כוח ומי מגיע באנרגיה נמוכה, ישנה חובה להיות גמיש ורגיש תוך כדי האימון ולדעת לשנות תוכנית אימון במידת הצורך.

6 .באחריות המאמן לדאוג לגיבוש של הקבוצה, הצורך בשייכות חברתית משמעותי בקרב כל הגילאים ובעיקר בגילאי נוער, זה צורך רגשי חשוב שיש לתת לו מקום מכובד. הקבוצה חייבת להיות נקייה מכל עניין החרמות והתנהגויות אשר עלולות לפגוע באחד או אחת מחבריה.

7 . באחריות המאמן לשקף למתאמן לאורך הדרך את היתרונות והחסרונות שלו.  לדעת לתת לו כלים לזהות את זה ולפעול כדי לסייע לו להשתפר בכל אחד מהמרכיבים האלה.

8 . באחריות המאמן ליצור קשר נכון ואיכותי עם ההורים של המתאמנים שלו, תקשורת פתוחה לאורך כל הדרך אשר יכולה לסייע רבות בזיהוי של קשיים לפני שהם יהיו בלתי הפיכים. יחד עם זאת באחריות המאמן לוודא שההורים גם מבינים את מקום בדרך הזה, לאפשר להם מצד אחד להתעניין ולהיות שם עבור הילדים שלהם ומצד שני לא להתערב ולכבד את המאמנים, שופטים ואנשי המקצוע הנוספים שיש.

 

סיכום - 8 כללים לשמירה על המוטיבציה של המתאמן שלך

המאמן הוא דמות חשובה ומשמעותית עבור המתאמנים שלו, יש לו השפעה רבה עליהם במישורים שונים של חייהם, באחריותו להבין שהמתאמנים הם עולם מורכב וייחודי ולדעת לנהל את הרגשות שלהם בצורה נכונה, מכובדת ומכבדת.

ומעבר לזה ישנה חשיבות רבות להנאה של האימונים, השילוב של הנאה נמוכה בתוספת תיסכול של קושי ואתגרים באימונים, יוצרים לאורך זמן ירידה במוטיבציה ולעיתים מגיע לפרישה מהאימונים באופן סופי.

במידה והמאמן ידע לזהות את התהליכים האלה זמן, יהיה באפשרותי להמשיך ולאמן ולהרביץ את תורתו בחניכיו לאורך שנים רבות, לגרום להם לאהוב ספורט, ולשפר את חייהם במישורים רבים.

האחריות של שני הצדדים היא לשמור על מחויבות האחד לשני והדדיות בקשר, אשר יהיה מבוסס על כנות ושקיפות מלאה ביניהם.

זו אחריות גדולה מאוד

אני באופן אישי רואה בזה שליחות עצומה

נהנתם מהמאמר? שתפו אותו עם החברים שלכם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב telegram
Telegram

אני לא כותב הרבה, אבל כשאני כותב...

אלה בדרך כלל המאמרים הכי מקיפים בנושאי אומנויות הלחימה 
רוצה שאעדכן אותך על המאמר הבא? אשמח לצרף אותך לקהילה שלי: 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?

אשמח שתשאירו את הפרטים שלכם ואחזור אליכם בהקדם